Urządzenia, które zazwyczaj trafiają na serwisowy blat to z reguły falowniki, panele, zasilacze, czy inne sterowniki. Ale już od jakiegoś czasu trafiają do nas urządzenia … hmmm dość nietypowe 🙂 Na pierwszy ogień idzie dziś moduł plazmowy w którym ewidentnie ktoś “maczał swoje palce”. I to dość nieumiejętnie delikatnie mówiąc. Poprawiliśmy to co mieliśmy poprawić, a potem zajęliśmy się naprawą płyty głównej oraz wymianą uszkodzonych elementów. Jednak największym wyzwaniem w przypadku takich sytuacji jest odpowiednie przetestowanie takiego urządzenia. Ale tu już mamy swoje sposoby.
Następny w kolejce był maleńki serwosilnik Nanoteca. Niech Was nie zwiedzie jego niewielki rozmiar, tam gdzie pracuje jest jednym z ważniejszych elementów. Tutaj naprawa komunikacji i wymiana złączek załatwiła problem.
Ostatnim z tych nietypowych urządzeń był panel od robota Battenfeld. W jego przypadku uszkodzeniu uległa sekcja zasilania prawdopodobnie z powodu zużycia elementów biernych, co w konsekwencji doprowadziło też do uszkodzenia programu wykonawczego. Zapomniałem dodać, że na naprawę mieliśmy zaledwie kilka godzin (wiadomo stodoła się pali – maszyna stoi 🙂 ). Oczywiście wszystkie naprawy na koniec dnia mogliśmy odhaczyć jako “naprawa zakończona”.
Urządzenie:
- Moduł Plasma Treat ZIP 1309V2
Zakres prac:
- rozebranie urządzenia i usunięcie skutków amatorskiej próby naprawy
- naprawa sekcji zasilania płyty głównej
- wymiana uszkodzonych elementów
- wymiana przetwornicy DC/DC
- wymiana czujnika temperatury
- konserwacja urządzenia
- testy funkcjonalne
Urządzenie:
- Serwosilnik Nanotec PD4-N5918M4204-IP-2
Zakres prac:
- naprawa sekcji komunikacji
- wymiana uszkodzonych układów
- wymiana uszkodzonych złączek
- testy funkcjonalno-obciążeniowe
Urządzenie:
- Panel Battenfeld HBG 2P-0301
Zakres prac:
- naprawa sekcji zasilania
- wymiana zużytych układów
- wgranie poprawnego oprogramowania
- konserwacja urządzenia
- wymiana elementów biernych
- testy funkcjonalne