Falownik Danfoss 450 kilowatowy to nie są przelewki. Natomiast dwa takie falowniki to już naprawdę “waga ciężka”. Kłopot z takimi urządzeniami zaczyna się już w momencie transportu, a kończy na odpowiednio mocnym obciążeniu podczas testów.
Gdy zabieraliśmy się za pierwszy z nich (nie wiedząc jeszcze, że drugi również odmówi posłuszeństwa) zabraliśmy go w całości co było nie lada wyzwaniem dla utrzymania ruchu przy manewrowaniu takim kolosem w dość ciasnej przestrzeni.
Po naprawie urządzenia przyjechaliśmy do zakładu klienta w celu montażu i uruchomienia, aby mieć pewność, że wszystko pójdzie tak jak to zaplanowaliśmy. I właściwie tak było, rzeczony Danfoss się uruchomił i został obciążony do właściwych wartości, tylko nie przewidzieliśmy, że jednocześnie drugi taki falownik dosłownie za plecami automatyka ulegnie nagłej awarii. Cóż zrobić, nie ma wyjścia trzeba zakasać rękawy i pomóc w gardłowej sprawie.
Praca na “otwartym sercu” falownika Danfoss o mocy 450Kw przy iście nie sprzyjających warunkach i presji czasu ? – żaden problem !
Nauczeni trudnościami z wyciąganiem urządzenia w całości podeszliśmy do tematu nieco inaczej. Po wstępnej diagnozie i ustaleniu przyczyny awarii, zabraliśmy się za wymontowanie wszystkich „wnętrzności” w postaci płyt sterujących, zasilających itp. zostawiając jedynie gołą blachę. Następnie już w zaciszu naszego serwisu dokonaliśmy niezbędnych napraw, konserwacji, a także przetestowaliśmy urządzenie pod obciążeniem z wykorzystaniem hamowni silnikowej. Gdy wszystko było gotowe spakowaliśmy podzespoły, a także niezbędne narzędzia i ruszyliśmy do zakładu klienta, aby poskładać urządzenie oraz je uruchomić. Oczywiście wszystko szczęśliwie się udało, oba falowniki działają prawidłowo, utrzymanie ruchu ma spokojną głowę, natomiast gdy dzisiaj dzwonimy do klienta, słyszymy – „panowie, jestem spokojny, mam gwarancję”. Choć osobiście uważamy, że bardziej chodzi o ekipę, która jest w stanie przyjechać na miejsce i na, której może polegać.
Urządzenie:
- Danfoss VLT FC-102P450T4E54H4TGC3:
Zakres prac:
- wymiana turbiny chłodzącej
- konserwacja płyt głównych
- naprawa sekcji zasilania
- wymiana kondensatorów, optoizolatorów, past termoprzewodzących
- wymiana elementów biernych
- inspekcja kamerą termowizyjną
- weryfikacja poprawności oprogramowania i ustawień urządzenia
- testy funkcjonalno-obciążeniowe